Okres wiosenny to czas, kiedy przygotowujemy ogród na nowy sezon. Chcąc cieszyć się niebywałą zielenią wokół, warto zadbać o przeprowadzanie cyklicznie rozmaitych zabiegów, takich jak nawożenie czy wertykulacja. Dziś kilka słów o tym, czy każdy trawnik potrzebuje tego ostatniego zabiegu, czy może w pewnych sytuacjach można go sobie darować.
Wertykulacja trawnika – czym jest?
Mianem wertykulacji określa się pionowe nacinanie darni, dokonywane pod kątem. Tego rodzaju działania mają pomóc w usunięciu powierzchniowej warstwy mchu, obumarłych roślin, a także zbitej trawy. Dzięki wertykulacji, znacząco poprawia się wygląd trawnika i, co za tym idzie, także jego ogólny stan.
Zabiegu wertykulacji nie przeprowadza się w pierwszym roku po założeniu trawnika, jednak w późniejszym czasie warto wykonywać go nawet dwa razy do roku. Trawnik sam „daje znać”, że potrzebuje wertykulacji, gdy przestaje prezentować się estetycznie. Zbyt zbita trawa z dodatkiem mchu dodatkowo nieefektywnie wchłania wodę po podlewaniu lub deszczu. Na jego powierzchni tworzą się kałuże, które potrzebują dłuższego czasu, aby zniknąć. Taki stan to ewidentna oznaka, że trawnik wymaga wertykulacji.
Czy zabieg przeprowadza się na każdym trawniku?
Nie ma znaczenia rozmiar ani rodzaj trawnika: wertykulację można z powodzeniem przeprowadzić zarówno na niewielkiej, jak i dużej przestrzeni. Podobnie bez znaczenia pozostaje kwestia tego, czy powierzchnia jest użytkowa, czy ozdobna. Każdorazowo, zbyt gęsta trawa wygląda źle i warto pomóc jej w dalszym efektywnym rozwoju.
Do przeprowadzenia zabiegu potrzebne jest odpowiednie urządzenie. Producenci stworzyli różnego rodzaju wertykulatory, które są zasilane różnymi typami paliwa i mogą nacinać darń nawet na głębokość kilkudziesięciu milimetrów.
Jeśli cenisz sobie ekologiczne rozwiązania, wertykulator elektryczny może być szczególnie dobrym wyborem. W przeciwieństwie do wersji spalinowej, nie jest szkodliwy dla środowiska, a pomaga równie efektywnie zadbać o powierzchnię trawnika. Warto jednak mieć świadomość, że to rozwiązanie dobre dla stosunkowo niewielkich trawników z uwagi na konieczność zakupu wystarczająco długiego przedłużacza.
Kiedy przeprowadzać wertykulację?
Zabieg wykonuje się na wiosnę, jednak dopiero wtedy, gdy mamy pewność, że nie złapie mróz. Przez kilka-kilkanaście dni po wertykulacji trawnik jest znacznie delikatniejszy niż zazwyczaj, dlatego nawet niewielki przymrozek mógłby być dla niego szkodliwy. W dalszej części roku wertykulację można powtórzyć, jednak nie powinno się wykonywać tego zabiegu częściej niż dwa razy do roku.